Arrowhead 2010

Scientific Program

 

 
  Sunday, September 12
4:00–6:00 pm Arrival and Check-in at Lake Arrowhead Conference Center
6:15–7:45 pmDinner  (Dining Room)
  Opening of Meeting  (Pineview Room)
7:45–8:05 pm Jeffrey H. Miller
University of California, Los Angeles
    “Welcome”
8:05–9:00 pm KEYNOTE
David A. Relman
Stanford University School of Medicine, Stanford, CA
    “Advances in Understanding the Human Microbiome”
9:00 pmReception  (Iris Room)

 
  Monday, September 13
7:45–8:30 amBreakfast  (Dining Room)
  Opening Session  (Pineview Room)
8:45–9:00 amIntroduction/Announcements
Session I.  Microbial Communities I: Microbiomes/Biodiversity
9:00–9:30 am Nina R. Salama
Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle, WA
    “Helicobacter pylori: Diversity, interaction with the resident microbiome, and its role in gastric cancer”
9:30–10:00 am Huiying Li
University of California and the David Geffen School of Medicine, Los Angeles, CA
    “The Human Skin Microbiome: Acne vulgaris
10:00–10:30 am Julia A. Segre
National Human Genome Research Institute, Bethesda, MD
    “Diversity of the Human Skin Microbiome: Eczema and Immunodeficiencies”
10:30–10:50 amBreak
10:50–11:20 am Larry Forney
University of Idaho, Moscow, ID
    “Temporal Dynamics of Vaginal Microbes in Reproductive Age Women”
11:20–11:50 am Cindy M. Liu
Translational Genomics Research Institute, Flagstaff, AZ
    “The Penis Microbiome:  Uncovering the Impacts of Circumcision”
11:50–12:20 pm Ashlee Earl
The Broad Institute of Harvard and MIT, Cambridge, MA
    “Our Microbes: A Reference Genome Collection for the Human Microbiome”
12:30 pmLunch  (Dining Room)
4:00–6:00 pmPoster Session  (Lakeview Room)
Social/Mixer  (Lakeview Room)
6:15–7:45 pmDinner  (Dining Room)
 
Session II.  Microbial Communities II: Metagenomics/Biodiversity
7:45–8:15 pm Steve Kembel
University of Oregon, Eugene, OR
    “Phylogenetic Ecology and Metagenomics”
8:15–8:45 pm Rachel Mackelprang
LBNL, Berkeley, CA
    “Tackling a Soil Metagenome:  Lessons From the Permafrost”
8:45–9:00 pm Break
9:00–9:30 pm Shannon Williamson
J. Craig Venter Institute, San Diego, CA
    “Single Virus Genomics: Changing the Landscape of Virology”
9:30–10:00 pm Tanja Woyke
DOE Joint Genome Institute, Walnut Creek, CA
    “Single Cell Genomics”

 
  Tuesday, September 14
7:45–8:30 amBreakfast  (Dining Room)
Session III.  Pathogens / Antibiotics / Resistance
8:45–8:55 am Jeffrey H. Miller
University of California and the David Geffen School of Medicine, Los Angeles, CA
    “Introduction/Overview”
8:55–9:25 am Gautam Dantas
Washington University School of Medicine, St. Louis, MO
    “Antibiotic Resistance Reservoirs in Human and Environmental Microbiomes”
9:25–9:55 am Shauna McGillivray
Texas Christian University, Fort Worth, TX
    “Proteases and Virulence of Bacillus anthracis
9:55–10:25 am Michael A. Fischbach
University of California, San Francisco, CA
    “Small Molecules from Microbes: Streptomyces”
10:25–10:45 amBreak
10:45–11:15 am Lance B. Price
Translational Genomics Research Institute, Flagstaff, AZ
    “Multidrug Resistant Staphylococcus aureus from Food Animals:  Whole Genome Sequence Analysis of Clonal Complex 398”
11:15–11:45 am Magdalene So
University of Arizona, Tucson, AZ
    “Comparative Genomics of Commensal and Pathogenic Neisseria”
11:45–12:15 pm Colin Manoil
University of Washington, Seattle, WA
    “Phenotyping a Non-Model Prokaryote at Genome Scale”
12:15–12:30 pm Michael Y. Galperin
NCBI/NLM/NIH, Bethesda, MD
    “Evolution of Bacterial Signal Transduction”
12:30 pmLunch  (Dining Room)
4:00–6:00 pmPoster Session  (Lakeview Room)
Social/Mixer  (Lakeview Room)
6:15–7:45 pmDinner  (Dining Room)
 
Session IV.  Evolution / Extremophiles
7:45–8:15 pm Eric J. Alm
The Broad Institute of Harvard and MIT, Cambridge, MA
    “Darwin’s Footprints in the Microbial World”
8:15–8:45 pm Jonathan Eisen
University of California, Davis, CA
    “A Genomic Encyclopedia of Bacteria and Archaea”
8:45–9:00 pmBreak
9:00–9:30 pm Federico Lauro
University of New South Wales, Sydney, Australia
    “Integrative Approaches to the Study of Natural Microbial Communities”
9:30–10:00 pm Valérie de Crécy-Lagard
University of Florida, Gainesville, FL
    “A Tale of Two Proteins: Discovering the Function of Two Protein Families of Unknown function Conserved Throughout the Tree of Life”

 
  Wednesday, September 15
7:45–8:30 amBreakfast  (Dining Room)
Session V.  COMBREX Workshop for Computational and Experimental Determination of Protein Function
8:45–9:05 am Richard J. Roberts
New England Biolabs, Beverly, MA
    “Identifying Protein Function: A Call for Community Action”
9:05–9:25 am Peter Karp
SRI International, Menlo Park, CA
    “Identification of Annotation Error and Incompleteness through Network Analysis”
9:25–9:45 am Steven Brenner
University of California, Berkeley, CA
      — TBA —
9:45–10:05 am Bruno Sobral
Virginia Tech, Blacksburg, VA
    “Prokaryotic Annotation Status”
10:05–10:25 amBreak
10:30–10:50 am Manuel Ferrer
CSIC – Institute of Catalysis, Madrid, Spain
    “High Throughput Arrays for Protein Function”
10:50–11:10 am Alexander Yakunin
University of Toronto, Toronto, Canada
    “Application of Enzymatic Assays for Experimental Annotation of Unknown Proteins”
11:10–11:30 am John Gerlt
University of Illinois, Urbana-Champaign, IL
    “Predicting and Discovering New Functions in the Enolase Superfamily”
11:30–11:50 am Patricia Babbitt
University of California, San Francisco, CA
    “Annotation Error in Public Databases”
11:50–12:10 pm Simon Kasif
Boston University, Boston, MA
    “Breaking the Power Law Curse:  A Computational Bridge to Experiments”
12:10–12:20 pm Iddo Friedberg
    Introduction of breakout groups for afternoon discussion
12:30 pmLunch (Dining Room)
Session VI.  COMBREX Workshop for Computational and Experimental Determination of Protein Function
4:15–5:30 pm Breakout Groups convene
  Annotation/DB issues — ?
  Iddo Friedberg
Miami University, Oxford, OH
    Computational Predictions
  Andrei Osterman
Sanford-Burnham Medical Research Institute, La Jolla, CA
    HT/LT Experimentation
  Martin Steffen
Boston University School of Medicine, Boston, MA
    COMBREX Nuts and Bolts
5:30–6:15 pm Report Preparation
6:15–7:45 pm Dinner (Dining Room)
7:45–7:55 pm Poster Awards Presentation
7:55–8:10 pm BG1 presentation
8:10–8:25 pm BG2 presentation
8:25–8:40 pm BG3 presentation
8:40–8:55 pm BG4 presentation
8:55 pm Richard J. Roberts
New England Biolabs, Beverly, MA
    Closing
9:25 pm Reception/Party (Iris Room)

 
  Thursday, September 16
7:30–8:20 amBreakfast  (Dining Room)
VII. Bioenergetics / Regulatory and Metabolic Pathways / Modeling
8:30–8:55 am Jizhong (Joe) Zhou
University of Oklahoma, Norman, OK
    “Rapid Genome Evolution and Adaptation to Salt Selection”
8:55–9:25 am Athanasios Lykidis
DOE Joint Genome Institute, Walnut Creek, CA
    “The Genomics of Bacterial Lipid Metabolism”
9:25–9:50 am Kimmen Sjölander
University of California, Berkeley, CA
    “The PhyloFacts Phylogenomic Microbial Protein Family Encyclopedia”
9:50–10:30 am — TBA —
10:45 am Checkout
11:00 am Departure of Bus for LAX
12:00 noon Lunch
1:00 pm Departure of Vans for LAX